Nem csak fűszerként vagy teaként fogyaszthatjuk: amellett, hogy számos gyógyhatása ismert, még finom is a zsálya szörp!

A zsálya felhasználható fűszerként, jellegzetes íze jól passzol mediterrán ételekhez. Illóolajokat, cseranyagokat, keserűanyagokat, valamint triterpéneket, flavonoidokat tartalmaz. Ezeknek köszönhetően számos gyógyhatása ismert: antibiotikus, gyulladásgátló, görcsoldó, szabályozza a verejtékképződést, enyhíti a puffadást, segíti az emésztést. Jól alkalmazható légúti panaszokra, torokfájásra. Emellett nyugtató és memóriajavító hatással is rendelkezik.

Mi leginkább náthás időszakban szoktuk teaként fogyasztani (kakukkfű párjaként), de egy ideje érlelődött bennem, hogy ki kellene próbálni szörpként is. Ugyanis egy-egy bögre gyógytea főzésére valamiért nehezen tudom rávenni magam… Kicsit számolgattam a hígítással és a tea mintájára (1 teaskanál/2,5 dl víz) készült el a szörp verzió. (Azaz hígítva kb. ugyanannyi zsályát tartalmaz egy pohár szörp, mint a tea.) Így ha szükség van rá, akár egy pillanaton belül lehet fogyasztani.

Az orvosi zsálya egyébként a levendulához és a kakukkfűhöz hasonlóan az árvacsalánfélék családjába tartozik, sok kertben előfordul, akár magunk is ültethetünk. Mivel nekünk a kertben nincs, csak a boltban szárított formában, így ebből készítettem.

Hozzávalók:

  • 1 kg cukor
  • 1 l víz
  • 50 g szárított zsálya
  • 1 tk citromsav
  • 1 dl citromlé

A zsálya szörp elkészítése:

  1. A cukorból és a vízből szirupot főzünk.
  2. A szirupba tesszük a morzsolt zsályát és kb. 20 percig állni hagyjuk.
  3. Leszűrjük a szirupot, majd hozzáadjuk a citromlevet és a citromsavat.
  4. Kb. 5 percig forraljuk, elzárjuk.
  5. Ezután steril üvegekbe szedjük és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Meghűlés esetén fogyaszthatjuk meleg vízzel hígítva is, de ha csak valami különlegességet szeretnénk inni, akkor hidegen frissítőnek is kellemes.

Ellenjavallat:

Mivel gátolja a tejképződést, így nem javasolt szoptatás idején, illetve kismamáknak, kisgyermekeknek 2 év alatt. Továbbá nem javasolt alacsony vérnyomás esetén. Túlzott vagy hosszantartó fogyasztása sem javasolt.

Meghűlés vagy egyéb panaszok kezelésére viszont nyugodtan fogyaszthatjuk pár napig kúraszerűen (napi 2-3 pohárral), illetve alkalmanként csak úgy, az íze miatt is, ugyanis (szerintem) kifejezetten finom. 🙂

Oszd meg másokkal:
Pin Share

Ez is érdekelhet még: