Érdemes kihasználni a sárgabarack szezont, a klasszikus lekvár és a mennyei szörp belőle megéri a (nem is olyan nagy) fáradozást!
A baracklekvár igazi klasszikus. Őszibarackból készítettem már, a sárgabarack viszont valahogy kimaradt a sorból, ezidáig. Férjem pár éve ültetett egy kajszibarackfát, tavaly még csak pár szemet hozott, idén viszont 10 kg felett volt a termés. Hiába kajszi, hatalmas barackok, nem hiába ceglédi óriás a neve…Így most végre ez is ki lett pipálva.
Ha nincs saját termésünk, akkor is megéri nekifogni a lekvárfőzésnek. Nem csak anyagilag, vagy a környezet szempontjából, a házi lekvártól egészen más ízeket kapunk, mint a nagyüzemi társaitól. Ráadásul olyan állagú és csak annyira lesz édes, amennyire mi szeretnénk.
A lekvárfőzés -és úgy általában a befőzés- talán bonyolultnak és fárasztónak tűnhet, de ha egyszer kipróbálja az ember, rájön, hogy nem az. A lényeg mindig ugyanaz, de nincsenek kőbe vésett szabályok/arányok, kísérletezni lehet. Így jött most nekem a kajszi szörp, eddig még barackból nem csináltam, de meglepően finom lett. Biztos, hogy jövőre is így fogom elkészíteni. 🙂 Idén 10,5 kg baracknak estünk neki.
Előkészületek:
- A sárgabarackot fél percre forró vízbe tesszük, majd lehúzzuk a héját, kimagozzuk.
- A gyümölcshúst egy nagy tálba tesszük és krumplinyomóval összetörjük.
- Egy éjjelen át állni hagyjuk.
- Másnap egy másik edénybe kislyukú szűrőn keresztül leszűrjük a levet, ezzel különválasztjuk a gyümölcshústól.
Sárgabarack szörp
Hozzávalók:
- sárgabaracklé
- literenként 300-500 g cukor ízlés szerint
- literenként 1 mokkáskanál citromsav
Elkészítése:
- Mérjük le, mennyi sárgabaracklevet szűrtünk le. Öntsük egy fazékba és kezdjük el főzni.
(Én eleve egy nagy mérőpohárba szűrtem literenként, és onnan öntöttem át egy nagy fazékba.) - Közben adjuk hozzá a szükséges citromsav mennyiséget és a cukrot is. Utóbbit érdemes fokozatosan és közben hígítva kóstolgatni, hogy tényleg csak annyit adjunk hozzá, ami az ízlésünknek megfelel és szükséges.
- Forrástól számítva főzzük 5-10 percig.
- Ezután tölcsér és merőkanál segítségével szedjük steril (vagy legalábbis alaposan elmosott) üvegekbe.
- Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
(Én egy vesszőkosarat szoktam kibélelni törölközővel, ebbe belepakolom az üvegeket és betakarom még egy törcsivel, így nagyobb mennyiségnél kb. egy nap alatt hűl ki teljesen.)
Én a 4 liter sárgabarackléhez a 4 mokkáskanál citromsav mellé összesen 2 kg cukrot adtam, végül kb. 4,5 liter szörp lett (plusz valamennyit megittunk frissen, jégkrémnek is tettem el). Ízlés szerint 1:3 vagy 1:4 arányban hígítható.
Sárgabarack lekvár
Hozzávalók:
- sárgabarack gyümölcshús
- kilogrammonként 250-500 g cukor
- kilogrammonként 1 mokkáskanál citromsav
Elkészítése:
- Mérjük le mérlegen a gyümölcshús mennyiségét.
- Egy duplaaljú (vagy legalábbis vastag, nem könnyen odakozmáló) fazékban kezdjük el főzni.
- Közben adjuk hozzá a szükséges citromsav mennyiséget és a cukrot is. Utóbbit érdemes fokozatosan és közben kóstolgatni, hogy tényleg csak annyit adjunk hozzá, ami az ízlésünknek megfelel és szükséges.
- Forrástól főzzük egészen addig, amíg elég sűrű nem lesz.
(Én kb. 25-30 percig főztem, de ez sok mindentől függ: milyen alaposan szűrtük le, a gyümölcs és a cukor mennyiségétől is, illetve, hogy mennyire sűrűn szeretjük.) - Végezzünk zselépróbát: szedjünk egy kiskanálnyit egy hideg tányérra, hagyjuk megdermedni, majd döntsük meg a tányért, a folyásából láthatjuk, hogy elég sűrű-e. Ha igen, zárjuk el, ha nem, akkor főzzük tovább és ismételjük meg ezt, amíg jó nem lesz.
- Tölcsér és merőkanál segítségével szedjük steril (vagy legalábbis alaposan elmosott) üvegekbe.
- Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
(Lásd a szörpnél.)
Én a 3,3 kg gyümölcshúshoz 3 mokkáskanál citromsavat és összesen 500 g cukrot adtam. 12 (vegyesen 2-3 decis) üveg lekvár lett belőle.
+Sárgabarack jégkrém
A sárgabarckléből mielőtt hozzáadtam volna a cukrot és a citromsavat, félretettem 3 decit, ehhez pedig a szörp habjából szedtem pár kanállal és jégkrém formákba öntve betettem a fagyóba. Így édes is és krémes is. 🙂