A madáretetés nem jelent nagy befektetést, különösen akkor ha az etetőt is magunk készítjük. Viszont ha szeretünk gyönyörködni a madarak látványában, rendkívül hamar megtérül…:)
A téli madáretetést általában az első éjszakai fagyokkal, körülbelül november elején szokás kezdeni, de ha még nincs kialakult „vendégkör” akkor akár szeptembertől lehet kezdeni a szokatást. A MME honlapján sok hasznos infót lehet olvasni etetésükről. Amit kiemelnék, hogy az eledel tartalmazzon olajos magvakat, zsiradékot és gyümölcsöt (pl. alma tökéletes), valamint az itatás fontos ilyenkor is. Ami a legfontosabb pedig, hogy ha elkezdtünk gondoskodni a szárnyasokról, ne hagyjuk abba! Ellenkező esetben ha odaszoknak és a nagy hidegben hoppon maradnak, komoly veszélybe sodorjuk őket!
Mivel nekünk ez az első telünk a kertes házunkban, így gondoltam idén én is hamarabb készülök nekik finomsággal. A madáritatóval úgy vettem észre már szereztem egy jó pontot, sikerült párszor rajta kapnom őket ivás és pancsolás közben a nagy melegben. De nekem ennyi nem elég, még jobban szeretnék bevágódni. 🙂 Van egy madáretetőnk, de biztos, ami biztos alapon keresgélni kezdtem miből lehetne még készíteni. Íme az ötletek:
Forrásokat megtalálod a képekre kattintva!
1.Mosószeres flakon és hurkapálcika kombinációja
2. Madáretető üvegpalackból-profi barkácsolóknak
3. Konzerves dobozból, egyszerűen csak festve
4. Konzerves dobozból, spárgával körbetekerve
5. Parafadugóból, fém kupakokból készült tetővel
6. PET palackból, fakanállal kiegészítve
7. PET palackból, egyszerűen kivágva
8. Madáretető PET palackból, festve
9. Tetra Pak üdítős vagy tejes dobozból is készülhet
10. Konyhai hulladék: narancs vagy citromhéj is lehet az alapja
11. Kertben talált fenyőtobozból is készíthetünk
12. Csorba vagy árván maradt csésze is jó szolgálatot tehet
13. Kiszuperált bögrét is megtölthetünk eledellel
14. Papírguriga is madáretetővé válhat akár
Én végül ezt választottam. Otthon talált dolgokból oldottam meg: natúr (nem sózott, nem pirított) napraforgóból egy nagy marékkal kifosztottam és pár szem dióval együtt egy klopfolóval összetörtem vágódeszkán, végül egy csapott kanál lenmagot kevertem még hozzá. Egy WC papír gurigát bekentem sertés zsírral és megforgattam a magok keverékében. Cicabiztos helyre spárgával kikötöttem, a mag maradékot a már meglévő etetőbe szórtam. Remélem hamar rátalálnak. 🙂
Ezek mellett még pár további ötletet találsz ezen a Pinterest táblán!